Как мы валяли

Чи вмієте ви валяти, любі читачі?
Це дивлячись що валяти, скажете ви. Якщо, приміром, дурня валяти то це ми запросто!
Ну ні, дурня це кожен вміє. А ось мої подруги Дарька, Маруся і Сашенька вміють валяти з вовни різні прикраси та іграшки!

девочки

Будемо навчатися валяти!

Свій майстер-клас дівчатка проводили в день Святого Миколая, і тому було вирішено робити фігурки Санта-Клауса (або Діда-Мороза) і Снігуроньки.

Валяння буває мокрим і сухим. Для мокрого потрібна мильна вода, а для сухого спеціальні голки. І в будь-якому випадку потрібна винахідливість, фантазія художника, власний неповторний стиль, і обов’язково запас терпіння.
Мистецтво валяння з вовни називають ще фелтінг (по-англійськи войлок) або фільцевання (тобто – набивання). Це дуже давнє уміння. Майже вісім тисяч років тому люди помітили, що шерсть може «звалюватися», ущільнюватися. Для валяння спочатку використовували залишки шерсті тварин, які знаходили небудь у лісі. Минуло ще кілька тисяч років, і у стародавніх людей з’явилися домашні тварини. Тепер шерсть можна було стригти. Її стало більше.
У XVI столітті з’явилися перші «валяльні» майстерні. Там виготовляли войлок та вироби з нього валянки, капелюхи… А ще через 300 років войлок стали робити за допомогою спеціальних машин, які здавлювали і прокатували шерсть, або проколювали її спеціальними голками.

Пробивные иголки

Вот этими иголками мы будем работать

Верстатів і пресів у нас не було, а ось голки – були. Голки для валяння – незвичайні, їх називають «пробивні голки». На них є крихітні насічки-гачечки, спеціально для того, щоб заплутувати, сплітати, перемішувати тонесенькі вовняні волокна, перетворюючи їх у щільну масу. Пробивною голкою ти багато-багато разів пробиваєш, проколюєш шерсть. Так шматочку вовни надається форма, деталі з’єднуються один з одним, і навіть наносяться візерунки.
Дівчатка принесли з собою грубу незабарвлену овечу вовну, кілька моточків різнобарвної більш ніжної шерсті і кілька звичайних губок, якими миють посуд.

Что нужно для валяния

Вовна, голкі та губки – все, що нам потрібно.

Навіщо потрібні губки? – Запитав я у Марусі.

– Без губок не можна! – Сказала вона. – На губку ми кладемо шматочок вовни і колемо його голочкою. Ми повинні почути такий особливий звук. Якщо є такий клац – значить, все правильно.
Перед тим, як почати валяти, ми знайшли в інтернеті картинки, розглянули їх уважно, і вимкнули комп’ютер – тому що ми будемо робити зовсім інші іграшки, тільки трохи схожі. Отже, починаємо!

шпилим основу

Спочатку – робимо основу з грубої вовни.

Спочатку з грубої вовни треба зробити основу, форму. Заняття це дуже копітке, нешвидке і стомлююче.

Дівчаткам стало нудно. – Давайте включимо якусь музику!! – Попросила Маруся. Але дорослі, Женя і Марина, одразу пригадали, як кілька десятків пітерських підлітків погодилися на експеримент психолога. За умовами експерименту хлопці повинні були провести 8 годин на самоті, самі з собою, не користуючись телефоном та інтернетом, без комп’ютера, плеєра, радіо та телевізора. Всі інші людські заняття – гра, читання, письмо, ремесло, малювання, ліплення, спів, музикування, прогулянки і т. і. – були дозволені. Дивно, але змогли витримати одиниці! Ми все це трохи пообговорювали – як краще провести час зовсім без звичної техніки. Дівчатка сказали: «Ми б впоралися, ми вміємо себе розважати самі». «Ура, – сказали дорослі, – так давайте!»

читаем стихи І ось, поки іграшки в руках у майстринь поволі валялися, дівчатка стали читати вірші Пушкіна. Маруся прочитала «Русалку», Даша – «Гусара», а Саша – «Як нині збирає Віщий Олег». Але ці вимогливі дорослі весь час перебивали дівчаток: «Ви декламуєте занадто швидко! Ну хто так читає вірші? Ви що, зовсім не відчуваєте тексту? Треба читати ось як!» Взагалом, вийшов ще й майстер-клас з читання віршів вголос. А потім всі разом співали пісні… І колядки, і «На тверді блакитній», і нові гарні пісні, яких дорослі не знали…

мастер-класс валяние

Дорослі і діти – усі разом.

З першого разу вийшло дружно, але так собі. А на третій пісні ми всі розспівалися, і через двері було слухати дуже приємно! Тихо так, красиво. Я спеціально вилетів за двері, щоб послухати.

о поэзии

Читаємо вірші, говоримо про поезію – і продовжуємо фільцевати:)

Так було в стародавній Україні: дівчата і дівчатка збиралися зимовими вечорами в якій-небудь хаті, співали пісні, займалися рукоділлям. Такі зібрання називалися «вечорниці», і відбувалися вони від початку Різдвяного Посту до Великого. Як раз в такі морозні дні, як зараз.

 

мастер-класс, дети учат взрослых

І дорослим теж валяти хочеться!

У ритмі пісень і віршів ледве чутні тихі швидкі удари голочками в шерсть, поки вона не стане щільною. Це схоже на ліплення, на роботу скульптора. Хто знає, може, хтось із моїх друзів стане художником або скульптором?А поки що – основа готова!

Маруся научила нас

Основа готова!

Прикрепимо голову

дашкин Николай

Даркін Святий Миколай

снегурочка

Снігурочка

Тепер дідів-морозів та снігурку треба одягнути. Знову – незлічені, швидкі й акуратні удари голочками, і ось вони, наші красені! Які різні Санта-Клауси вийшли у Сашеньки і у Дарки!

Сашка и Николай

Сашка та її Санта

Дашка і Сашенька, хоч і валяли в перший раз, своєю роботою задоволені. Сашенька говорить: «Я дуже люблю такі ляльки – без різних там очей і ротів. І сама таке роблю, і в магазині вибираю! А дорослі постійно питають: «А де ж очі?!!»

Дарька и Дед-Мороз

Дарка та Дід-Мороз

А ось Маруся, як більш досвідчена майстриня, бурчить: «Голова занадто велика. І усмішка не вийшла! »

Маруся и Снегурочка

Справжній митець ніколи не буває повністю задоволений своїм творінням!

Можевельник

Ось і відповідна ялинка!

На мою думку, майстер-клас у нас удався. Дві години роботи, пісні, вірші, розумні розмови і подарунки для мам вийшли на славу. Дочекаймося Нового року – і прикрасимо ялинку. Ось таку, наприклад. Це справжній кипарис, тільки кімнатний. Він добре себе почуває у міській квартирі – і на свята, і після них. І ніяких живих дерев рубати не треба!

А ще наші Валяшки відправляться на віртуальну ялинку-конкурс на Блогах Мам.

Сухое валяние, Санта Клаус, Снегурочка

Переклад українською Інни Ачкасової

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

*

Можно использовать следующие HTML-теги и атрибуты: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong> <img src="" alt="" class="">

http://kids.sch.in.ua/wp-content/plugins/wp-monalisa/icons/wpml_bye.gif 
http://kids.sch.in.ua/wp-content/plugins/wp-monalisa/icons/wpml_good.gif 
http://kids.sch.in.ua/wp-content/plugins/wp-monalisa/icons/wpml_negative.gif 
http://kids.sch.in.ua/wp-content/plugins/wp-monalisa/icons/wpml_scratch.gif 
http://kids.sch.in.ua/wp-content/plugins/wp-monalisa/icons/wpml_wacko.gif 
http://kids.sch.in.ua/wp-content/plugins/wp-monalisa/icons/wpml_yahoo.gif 
http://kids.sch.in.ua/wp-content/plugins/wp-monalisa/icons/wpml_cool.gif 
http://kids.sch.in.ua/wp-content/plugins/wp-monalisa/icons/wpml_heart.gif 
http://kids.sch.in.ua/wp-content/plugins/wp-monalisa/icons/wpml_rose.gif 
http://kids.sch.in.ua/wp-content/plugins/wp-monalisa/icons/wpml_smile.gif 
http://kids.sch.in.ua/wp-content/plugins/wp-monalisa/icons/wpml_whistle3.gif 
http://kids.sch.in.ua/wp-content/plugins/wp-monalisa/icons/wpml_yes.gif 
http://kids.sch.in.ua/wp-content/plugins/wp-monalisa/icons/wpml_cry.gif 
http://kids.sch.in.ua/wp-content/plugins/wp-monalisa/icons/wpml_mail.gif 
http://kids.sch.in.ua/wp-content/plugins/wp-monalisa/icons/wpml_sad.gif 
http://kids.sch.in.ua/wp-content/plugins/wp-monalisa/icons/wpml_unsure.gif 
http://kids.sch.in.ua/wp-content/plugins/wp-monalisa/icons/wpml_wink.gif