Тату, розкажи мені казку!

Любий друже читачу! Якщо ти справжній батько, то ти напевно… міняв колесо на морозі – ні-ні! – Ти напевно чув цей поклик: «Казку! Розкажи казку!». Звичайно, це чули і мами, і бабусі, і двоюрідні, і рідні брати і сестри. Ми сьогодні говоримо з усіма дорослими (і не дуже), з усіма, кому довелося складати казку, незважаючи на настрій і мороз.

Це може і повинен кожен

Так, раз у житті, а може, й не раз, тобі самому довелося складати казку, і не факт, що ти відразу навчився це робити. Була і паніка, і думка «Ой-ой-ой! Тільки не це!», і роздратування:

– А що, Андерсена та Вінні-Пуха вже заборонили? Я за всіх повинен віддуватися?

Але ж ти любиш казки, або фантастику, або пригоди! Як же так – коли малюкові знадобилося все твоє уміння, фантазія, весь твій блискучий світ – ти із втомою думаєш про Буратіно і поні.

У мене саме так і було. Я все життя складаю казки, історії, оповідки, але коли моя дитина була маленькою, придумувати казки мені хотілося вдвічі менше, ніж зазвичай.

А звідси висновок: професійні (просунуті) казкарі нічим не відрізняються від звичайних батьків у справі «розкажи-мені-казку». Я знаюCлавочка и Сенечка

одного тата, у жодному разі не автора пісень (ой, казок!). У вузьких батьківських колах він широко відомий тим, що здорово розповідає казки своєму малюкові. Як він сам каже, ніякого секрету немає:

– Ну, а насправді, секрету немає. Просто я маленький хлопчик в душі, і мені потрібно тільки його «увімкнути».

Що тут додаси? Хіба що – не завжди, залишаючись «батьком», можна розбудити в собі свого «маленького фантазера». Як з цим боротися, я, чесно, не знаю. Якщо ти суворий, затиснутий, «при виконанні» – хорошої казки не вийде. Треба розслабитися: прогулятися, покидати подушки, скорчити пику, зробити казку з пальчиків.

Ось їдете ви з дитинкою в метро – як ще пограти? Ви ніколи не показували пальцями слоненяти? Це наш улюблений персонаж.

Поради від татусів і казкарів

Великий казкар Андерсен навчив нас, що казку можна придумати про все: про штопальну голку, про іграшкових солдатиків, про тварин, про Смерть і про принцес. Казку можна складати навіть про звичайних людей, які купують калоші і ходять до театру.

– Щось у малюка обличчя стало дуже розумне. Засинає, напевно, – скаже бувалий тато.

Значить, і казка повинна бути колисковою: м’якою, приємною, і з відомими персонажами, без новин і бурхливих пригод. В такій казці можна заспівати пісеньку, причому самим нахабним чином це може бути колискова!

Хто засне раніше?

Казки бувають прогулянковими

Бувають казки «прогулянкові», довгі, з пригодами, відволікаючі казки. Їх можна розповідати, очікуючи прийому в поліклініці, застрягши в пробці, і тільки від оточення залежить – буде це довге, але тихе оповідання, або ми будемо розповідати казку по черзі, будемо стрибати, як поні, і махати мечем, як лицарі, або це буде казка про самого тихого ніндзя (кошеня, квітку, сніговика).

Прогулянковим казкам навчив мене тато – мій тато. Кожен день ми проходили пару кілометрів до річки. Казка виглядала так:

Тато:

– Тук-тук! Доктор вдома? Всі здорові? Давайте знайомитися, мене звати Балалайкін! Тата завжди так звали, а мої персонажі змінювалися. Власне, всю казку складала я сама, а він починав і підігравав, і цього було досить.

Різні-різні казки

Казки відрізняються за своїм завданням: розважити, відволікти, вкласти спати, навчити. Так, і мораль, звичайно! І саме місце моралі і повчанням – в казках, тому що потім буде пізно. Хочете вірте, хочете – ні.

Казка-міф

Ось, наприклад, міф, написаний нашою знайомою дівчинкою за завданням вчителя:

Як з’явилася шарлотка

Колись давним-давно, у великій родині з 12 дітей жив хлопчик, який все псував, але не спеціально, а тому що він був тюхтій.

Якось раз до мами повинні були приїхати дідусь і бабуся. Мама хотіла приготувати щось особливе і вирішила, що зробить свою кесю месю з яєць сирих, борошна, фруктів і цукру, і попросила тюхтю поставити до холодильника, але, крім того, що тюхтя був тюхтею, він ще погано чув, йому почулося «постав у піч», так він і зробив, спочатку мама його лаяла, але коли спробувала, їй дуже сподобалося, з тих пір всі так стали робити.

Дорослі, не захоплюйтеся! Це все ж таки діти!

У мене склалося враження, що, по-перше, автор міфу-казки полюбляє готувати, по-друге, не виключено, що автора частенько називали тюхтієм, або хотіли назвати. (Ну, і автор не визнає розділових знаків у чорновому варіанті казки, коми і крапки поставлені мною).

З одного боку, діти роблять вигляд, що їм не подобається пряма, в лоб, казкова мораль, а з іншого боку — вони самі це відтворюють, вони цього чекають.

Розрізняються казки і за віком… ммм… Швидше – за ступенем очікування. Смішна «дурна», казка для малечі відмінно придалася для підлітка з високою температурою – відволікти і розважити. І не навантажити образами!

А складна, доросла, фантастична історія, розказана у вигляді казки, була «прогулянковою казкою» для 4-х річної принцеси.

Морський коник для маленької Русалочки

Ось я й не наполягаю на тому, що казки є «вікові». У моєму баченні розрізняються казки:

– Буйні і тихі, коли можна бігати під столом, і коли не можна … по проїжджій частині;

– Казки, розказані як попало, тільки б сюжет був цікавим, і казки, де сама привабливість – у тому, як вони розказані, заспівані, показані;

– Казки з улюбленими персонажами дитини, усіма рожевими поні, вінні-пухами, сусідськими тваринами і сусідом по парті, і казки, де діють мною придумані персонажі, вигадані або взяті з книжок, фільмів, і невідомі дитині.

Казка, розказана дорослим вживу, для свого малюка — не твір, це засіб спілкування. Сам малюк підкаже (або ясно продиктує!), чого йому хочеться.

Казка про кошеня

А як же насправді складати казки? Ну-у-у … дивлячись для чого. «Писати казки просто – я сам робив це сотні разів». Недавно мене попросили написати продовження казки.

Діло було так. Моя знайома побачила листівку з кошеням і вигадала початок казки. Ось він:

«В одному старовинному місті, де дахи були череп`яні та такі гостроверхі, що, здавалося, проштрикнуть небо, жило собі маленьке кошеня… Воно було однісеньке в цілому світі і тому вночі, коли самотність відчувалася надто гостро, вилазило на дах домівки дивитися на небо. Бо на небі було щось таке гарне, блискуче та велике. Кошеня помітило, що іноді воно схоже на скибочку сиру, що висіла в крамниці, під дахом якої кошеня жило, а іноді – на моток ниток, що лежав у кошику старої пані, яка щоранку давала кошеняті мисочку молока. І от одного разу…»

А я подумала: «якщо я напишу продовження, хіба це так цікаво?», І запропонувала своїм знайомим школяркам це зробити. Ось що написала одна з них:

«Це кошеня було сірого кольору, і тому вночі його майже не було видно. Лише тільки два маленьких ліхтарики світилися в темряві. Воно завжди раділо, коли виходив місяць, оскільки він нагадував йому клубок ниток. І воно дуже забавно виглядало, коли намагалося з ним бавитися і засмучувалося, коли у нього не виходило дістати до місяця. Але от якось воно гуляло у пошуках їжі і набрело на галерею. Воно зайшло у неї і сіло під картиною, на якій був зображений Місяць. Кошеня подумало: «Невже нарешті він прийшов зі мною погратися?» Якби це хто-небудь побачив, то неодмінно б засміявся, бо хто бачив кошеня, що стрибає до картини з усієї  сили?».

Тепер вже цікавіше! Хто продовжить казку?

Створення казок – це як навик їзди на велосипеді: один раз навчився, і тренуєшся час від часу, і не забуваєш ніколи. Так що приємного казкотворення!

Малюнки Сімы Левінштейн, світлини Марини Лідис, Уляны Дикань

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong> <img src="" alt="" class="">

http://kids.sch.in.ua/wp-content/plugins/wp-monalisa/icons/wpml_bye.gif 
http://kids.sch.in.ua/wp-content/plugins/wp-monalisa/icons/wpml_good.gif 
http://kids.sch.in.ua/wp-content/plugins/wp-monalisa/icons/wpml_negative.gif 
http://kids.sch.in.ua/wp-content/plugins/wp-monalisa/icons/wpml_scratch.gif 
http://kids.sch.in.ua/wp-content/plugins/wp-monalisa/icons/wpml_wacko.gif 
http://kids.sch.in.ua/wp-content/plugins/wp-monalisa/icons/wpml_yahoo.gif 
http://kids.sch.in.ua/wp-content/plugins/wp-monalisa/icons/wpml_cool.gif 
http://kids.sch.in.ua/wp-content/plugins/wp-monalisa/icons/wpml_heart.gif 
http://kids.sch.in.ua/wp-content/plugins/wp-monalisa/icons/wpml_rose.gif 
http://kids.sch.in.ua/wp-content/plugins/wp-monalisa/icons/wpml_smile.gif 
http://kids.sch.in.ua/wp-content/plugins/wp-monalisa/icons/wpml_whistle3.gif 
http://kids.sch.in.ua/wp-content/plugins/wp-monalisa/icons/wpml_yes.gif 
http://kids.sch.in.ua/wp-content/plugins/wp-monalisa/icons/wpml_cry.gif 
http://kids.sch.in.ua/wp-content/plugins/wp-monalisa/icons/wpml_mail.gif 
http://kids.sch.in.ua/wp-content/plugins/wp-monalisa/icons/wpml_sad.gif 
http://kids.sch.in.ua/wp-content/plugins/wp-monalisa/icons/wpml_unsure.gif 
http://kids.sch.in.ua/wp-content/plugins/wp-monalisa/icons/wpml_wink.gif