Харків Василя Кричевського

Цветы для Василия Кричевского2 січня 1873 року в селі Ворожба Харківської губернії народився Василь Кричевський – майбутній знаменитий український живописець, архітектор, творець нового стилю «український модерн» в архітектурі. Життя Василя Кричевського міцно пов’язане з історією нашого міста.
Тому сьогодні, через 140 років, в честь дня народження архітектора харківські ентузіасти провели екскурсію по місцях, пов’язаних із життям і творчістю цієї чудової людини.
На площі, де раніше стояв пам’ятник, який харків’яни називали «П’ятеро з ломбарду», а тепер стоїть пам’ятник, який ті ж харків’яни називають «Юлі волю» або «Дівчинка на кулі», зібралися люди.

Начало экскурсии

В 12 ранку на площі зібралися люди.

Людей було багато, але назвати їх натовпом язик не повертається, тому що кожен з них, безсумнівно, яскрава індивідуальність, і привела їх на цю екскурсію любов до міста, його історії та архітектури. А яка ж архітектура Харкова без Василя Кричевського? Найрізноманітніші люди (а не тільки журналісти) відірвалися від своїх справ цього прекрасного недільного дня​​: молоді і не дуже, вчителі, художники, інженери, студенти… Шкода тільки, що дітей було замало!

Участники экскурсии
Слухаємо уважно, щоб не пропустити найважливіше.

І ще одна дуже приємна мить нашої подорожі.

Кандидат мистецтвознавства, фольклорист Віра Осадча заспівала для присутніх українські щедрівки.

Це була навіть не екскурсія, а меморіальна поїздка. Ми пройшли і проїхали по тих місцях, де навчався, жив і працював наш знаменитий земляк,

подивилися на будинки, в створенні яких він брав участь. І всюди залишали квіти, запалену лампадку і листок з малюнком Василя Григоровича та висловлюваннями про нього інших відомих українців. Особливого святкового настрою нашій поїздці надавало те, що в ній брав участь онук архітектора художник Василь Кричевський. Він приїхав з Америки, щоб вшанувати пам’ять свого діда.

Онук Василя Кричевського - Василь Кричевський (праворуч) і організатор екскурсії Михайло Красиков (зліва).

Планерятко примазався! :-)

Василий Кричевский

Про складне і таке насичене життя архітектора впродовж п’яти годин захоплююче цікаво розповідав Денис Вітченко.

Василь Кричевський приїхав до Харкова хлопчиськом. Він навчався у залізничному училищі та вже тоді захопився архітектурою. Його талант помітив технік-кресляр Харківської Міської управи Курочкін і почав замовляти юнакові плани та проекти невеликих міщанських будинків, які тоді активно будувалися на Москалівці, Заїківкці та інших міських околицях. Незабаром інший міський кресляр Михайло Бабкін взяв Василя жити до себе додому на повному утриманні, та ще й платив йому по 20 рублів за кожну роботу. Це була в той час цілком пристойна зарплата. Але креслення Бабкін підписував своїм ім’ям, тому нам ніколи не дізнатися, які саме з москалівських будиночків проектував Василь Кричевський. Втім, ми вже давно дотримуємося принципу «Що подобається найбільше – те й Кричевський», а сьогодні виявилося, що так вважають навіть серйозні екскурсоводи. :-)

 

У 1889 році життя Василя Кричевського знову змінилося. Його взяв до себе технічним помічником талановитий архітектор, справжній український інтелігент, професор Сергій Загоскін.

Нащадки Кричевського і Загоскіна... правда, нажаль, не того Загоскіна!

Як тоді було прийнято, він поселив Василя у себе і ростив разом зі своїми синами. Так не закінчивши жодного інституту, Василь Кричевський отримав в будинку у Загоскіна блискучу архітектурну і загальну освіту. Сергій Загоскін допоміг Кричевському влаштуватися в Міську управу помічником харківського міського архітектора Альфреда Шпігеля.

 

Дом на улице Чеботарской

Фасад будівлі на вулиці Чоботарська проектував молодий Василь Кричевський.

Через рік Василь Кричевський став працювати три вечори на тиждень в Проектному бюро відомого харківського архітектора академіка Олексія Бекетова. Василь Кричевський протягом 10-ти років проектував фасади і інтер’єри багатьох харківських будинків, на яких красується меморіальна табличка Бекетова.

Бекетовская линия, площадь Конституции.

Бекетовська лінія. Цей архітектурний ансамбль знає в обличчя кожен харків'янин. Але мало хто дізнався, що художні деталі фасадів цих бекетовських будівель розробляв Василь Кричевський.

Вендиспансер

Будівля на вулиці Карла Маркса чудово збереглася. Фасад розробляв Василь Кричевський, архітектор Олексій Бекетов.

БекетовКричевський прославився як творець українського модерну. Його будівля Земської управи в Полтаві принесла йому світову популярність. Він – автор тризуба, українського герба. Він намалював ескізи перших грошей незалежної України. Він працював на кіностудії ім. Довженка як художник-декоратор. Він малював ескізи для кахельної плитки, яка в деяких старих будинках збереглася донині. Під час Другої Світової війни Василю Кричевському довелося виїхати з України. Спочатку – у Львів, потім – в Париж до сина, а потім – разом з родиною – до Венесуели, в Карракас. Там він і прожив усе решту свого життя. Але він згадував про Україну до кінця своїх днів, малював по пам’яті українські пейзажі і мріяв повернутися на Батьківщину. А на Батьківщині, в Радянському Союзі, його ім’я старанно викреслювали з усіх енциклопедій і з пам’яті. Навіть його учні не могли згадувати про нього.

Приємно крокувати слідом за Василем Кричевським.

Тому так важко в наш час знайти справжні документи про Василя Григоровича, визначити точно, які будинки побудовані за його проектами. Але навіть тих, про які відомо точно, достатньо для того, щоб ми пам’ятали про нього, любили і ніколи не забували.

Карповский сад

Коли Василь Кричевський жив на Москалівці, він часто ходив малювати в міській Карповський сад. Зараз там стадіон заводу Світло Шахтаря. Багато малюнків Кричевського підписані «Дуби в Карповському саду», «Бузок у Карповському саду». Самі ці роботи не вціліли, а назви залишились.

У дуба в Карповском саду.

Цей древній дуб напевно пам'ятає Василя Григоровича.

У 1894 році Василь Кричевський одружився і побудував собі будинок на Москалівці, на розі Володимирської і Котляревської вулиць. У цьому будинку Кричевський жив зі своєю родиною, ростив синів і влаштував творчу майстерню.

Біля дому Кричевського

Онук архітектора розмовляє з мешканкою Москалівки біля будинку свого діда.

Навпроти будинку Кричевських стоїть гарний триповерховий будинок – пам’ятка архітектури. Його називають “Будинок з жабами”. Одну жабку, що відпала від фасаду, мешканці будинку кілька років тому подарували онукові архітектора. Тепер вона зберігається в музеї.

Будинок з жабами. Архітектор Василь Кричевський.

Цю меморіальну поїздку організував для харків`ян етнографічний музей «Слобожанські скарби» ім. Гната Хоткевича при підтримці благодійного фонду “Дар”. Спасибі їм за те величезне задоволення, яке ми отримали!
А 14 січня в 15:00 в Харківському художньому музеї відкриється виставка робіт братів Кричевських, присвячена 140-річчю Василя Кричевського.


Мемориальный листок. Орнамент Василия Кричевского.

Меморіальный листок. Орнамент Василя Кричевского.

 

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong> <img src="" alt="" class="">

http://kids.sch.in.ua/wp-content/plugins/wp-monalisa/icons/wpml_bye.gif 
http://kids.sch.in.ua/wp-content/plugins/wp-monalisa/icons/wpml_good.gif 
http://kids.sch.in.ua/wp-content/plugins/wp-monalisa/icons/wpml_negative.gif 
http://kids.sch.in.ua/wp-content/plugins/wp-monalisa/icons/wpml_scratch.gif 
http://kids.sch.in.ua/wp-content/plugins/wp-monalisa/icons/wpml_wacko.gif 
http://kids.sch.in.ua/wp-content/plugins/wp-monalisa/icons/wpml_yahoo.gif 
http://kids.sch.in.ua/wp-content/plugins/wp-monalisa/icons/wpml_cool.gif 
http://kids.sch.in.ua/wp-content/plugins/wp-monalisa/icons/wpml_heart.gif 
http://kids.sch.in.ua/wp-content/plugins/wp-monalisa/icons/wpml_rose.gif 
http://kids.sch.in.ua/wp-content/plugins/wp-monalisa/icons/wpml_smile.gif 
http://kids.sch.in.ua/wp-content/plugins/wp-monalisa/icons/wpml_whistle3.gif 
http://kids.sch.in.ua/wp-content/plugins/wp-monalisa/icons/wpml_yes.gif 
http://kids.sch.in.ua/wp-content/plugins/wp-monalisa/icons/wpml_cry.gif 
http://kids.sch.in.ua/wp-content/plugins/wp-monalisa/icons/wpml_mail.gif 
http://kids.sch.in.ua/wp-content/plugins/wp-monalisa/icons/wpml_sad.gif 
http://kids.sch.in.ua/wp-content/plugins/wp-monalisa/icons/wpml_unsure.gif 
http://kids.sch.in.ua/wp-content/plugins/wp-monalisa/icons/wpml_wink.gif